Bloczki betonowe - solidny fundament budowy tarasu

Bloczek betonowyWybór materiałów przeznaczonych na budowę fundamentów jest niezwykle ważny. Niezależnie od tego, czy budujemy taras, czy stawiamy dom. Jednym z najbardziej popularnych materiałów do wykonywania fundamentów są bloczki betonowe. Zapoznajmy się z ich właściwościami i sprawdźmy, dlaczego są one tak często wybieranym produktem.

Bloczki betonowe - właściwości

Bloczki betonowe są rodzajem drobnowymiarowych materiałów budowlanych. Mogą być one wykorzystywane do murowania nie tylko fundamentów, ale również ścian konstrukcyjnych zewnętrznych i wewnętrznych, a także ścianek działowych. Bloczki mają kształt prostopadłościanu i nie posiadają żadnych otworów. Charakteryzują się różną wytrzymałością, którą określa się w ramach klas.

Bloczki betonowe są wytwarzane z betonu zwykłego. Są wytrzymałym materiałem budowlanym, dlatego świetnie nadają się wykonywania fundamentów, piwnic, czy podmurówek. Niestety jednak mają słabe właściwości izolacyjne, dlatego przy ich zastosowaniu konieczne jest użycie dodatkowej warstwy izolacji termicznej. Są odporne na ściskanie i nie jest straszna im wilgoć. Produkowane są w różnych wymiarach.

Dlaczego bloczki betonowe są tak popularne?

Popularność bloczków betonowych nie jest przypadkowa. Ich cena wynosi średnio od 40 do 60 zł/m2, co w porównaniu do innych materiałów jest jedną z najkorzystniejszych propozycji. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę ich właściwości. Fundamenty z bloczków betonowych wznosi się dość szybko i niewielkim kosztem. Koszt robocizny wynosi od 20 do 30 zł/m2. Bloczki betonowe - jak widać - są tak często wybierane ze względu na niskie koszty inwestycji (zarówno pod względem zakupu materiałów, jak i samej robocizny), a także łatwo dostępność. Znajdziemy jest praktycznie na każdym składzie. Są nawet dwukrotnie tańsze niż cegły, które również możemy wykorzystać do budowy tarasowych fundamentów. Jednak wcale nie mają gorszych właściwości. Co więcej, ze względu na ich dostępność w różnych rozmiarach nie musimy trudzić się ich przycinaniem. Wystarczy zakupić potrzebne nam wielkości.

Budowa tarasu

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na budowę tarasu przydomowego, czy też wolnostojącego, zarówno w tym, jak i w tym przypadku możemy jako materiał do budowy fundamentów wykorzystać bloczki betonowe. Najpopularniejszym sposobem na wybudowanie tarasu jest wykonanie betonowej płyty tarasu na warstwie zagęszczonego piasku. Opiera się on krawędziami o ściany z bloczków betonowych, dzięki czemu uzyskuje większa stabilność. Bloczki betonowe znajdują się na wymurowanej ławie fundamentowej.

Ławy fundamentowe należy uzbroić podłużnie. Jeśli mamy do czynienia z tarasem przy domu, zgodnie z kierunkiem zbrojenia w ścianach domu. Ściany obwodowe należy wymurować z użyciem bloczków betonowych. Przestrzeń pomiędzy nimi należy wypełnić piaskiem. Następnie przechodzi się do deskowania krawędzi tarasu i jego schodów. Kolejno układane jest poprzeczne zbrojenie płyty, a na pryzmach betonu umieszcza się prowadnice z rur stalowych, które będą przy wykładaniu betonu służyć do jego ściągania z pomocą długiej drewnianej łaty. Beton należy wyrównywać w taki sposób, aby miał on odpowiedni spadek - na zewnątrz. Dzięki temu woda opadowa nie będzie wpadała do mieszkania, a naturalnie będzie kierować się do ogrodu. W taki sam sposób kształtuje się schody. Gdy następnego dnia beton już jest wystarczająco twardy, że możliwe jest chodzenie po nim, prowadnice wyjmuje się z rur, a miejsca po nich wyrównuje się z pomocą zaprawy cementowej. Po kilku lub kilkunastu dniach możliwe jest zdjęcie odeskowania. Na wykonanie wykończenia tarasu niestety będziemy musieli jeszcze poczekać. Tutaj duże znaczenie będzie miała pogoda.

Wykonanie tarasu z bloczków betonowych pozwoli na uzyskanie solidnej i mocnej konstrukcji, która będzie dobrze służyć użytkownikom przez wiele długich lat. Sam materiał o dobrych właściwościach jednak nie wystarczy do cieszenia się tarasem przez długi okres czasu. Niezbędne jest także prawidłowe wykonanie konstrukcji, w taki sposób, aby ograniczyć szkodliwe działanie środowiska.

Autor: www.uciechowski.com.pl.

Komentarze