Altanka ogrodowa - bijące serce letniej rekreacji za domem

Drewniana altankaTo już czas odkurzyć przechowane przez zimę artykuły ogrodowe, wyciągnąć na zewnątrz co tylko się da i wyglądać upragnionych promieni słońca. Lada dzień temperatury na skali przekroczą 15 stopni, a ogród na nowo stanie się letnim salonem. Tytułowe bijące serce tego ogrodu to drewniana altanka, prosta i funkcjonalna konstrukcja, która potrafi wnieść mnóstwo życia i walorów estetycznych w przydomową przestrzeń. Oto kilka zalet kupna altany ogrodowej oraz cennych wskazówek jak zrobić zakupy do ogrodu.

Altana drewniana - jak montować, czy to trudne i kosztowne?

Zdecydowaliście się już na uroczą altankę ogrodową? To wspaniale. Jak w przypadku każdego większego zakupu, w tym miejscu rodzą się dziesiątki pytań. Jaka jest cena altany ogrodowej, jak montować altanę, czy muszę ubiegać się o pozwolenia na budowę? Zacznijmy od kwestii praktycznych - altana ogrodowa to stosunkowo prosta w montażu konstrukcja - elementy dostarczane są od producenta w modułach i jeśli ktoś choć raz bawił się w skręcanie mebli ogrodowych lub domowych, poradzi sobie bez problemu. Przydadzą się jedynie proste narzędzia i para pomocnych rąk do pracy, gdyż niektóre elementy altanki z drewna potrafią być ciężkie. Specjalistyczny sprzęt, maszyny do robót ziemnych albo kierownik budowy nie będą tutaj w ogóle potrzebni - cena altany ogrodowej w całościowym ujęciu byłaby wówczas olbrzymia.

Drewniana altanka

Fot: Duża, praktyczna altana (www.produktyogrodowe.pl)

Ile kosztuje altana ogrodowa - czy warto inwestować w takie rozwiązanie?

Odpoczynek na świeżym powietrzu jest oczywiście bezcenny i nie będziemy wspinać się na wyżyny w wycenie tej nadrzędnej wartości. Mały domek drewniany do ogrodu (zadaszenie, podest, barierki) to koszt około 2 tysięcy złotych. Pomijamy tutaj pawilony ogrodowe, drewniane wiaty ogrodowe itd., gdyż są to typowe zadaszenia bez dodatkowych funkcji rekreacyjnych czy ozdobnych. Cena altany ogrodowej o większych gabarytach, oryginalnym designie (np. przypominającej Disney’owski domek dla księżniczki lub japońską pagodę), może oscylować w granicach 5-7 tysięcy złotych. Chcąc wydać na altankę cenę powyżej 10 tysięcy złotych warto rozpatrzyć wykonanie na zamówienie - wówczas można zrealizować całkowicie unikatową realizację - urzekającą i jedyną w swoim rodzaju. Więcej przykładowych cen altan znajdziecie tutaj: www.produktyogrodowe.pl/20-altany-ogrodowe.

Stylowa drewniana altana

Fot. Mała, ale zarazem stylowa altanka

Na jak długo posłuży altana drewniana?

To zależy tylko od nas. Dobry gospodarz dba o swoje artykuły ogrodowe. W przypadku altanki drewnianej mowa o okresowym czyszczeniu i impregnacji. Warto robić to co najmniej raz na trzy lata, a jeśli wizualnie widać, że nasza altana ogrodowa traci swoje walory estetyczne lub wytrzymałość mechaniczną, nawet częściej. Zimą drewno można ochronić stosując folię, natomiast elementy plastikowe w okresie letnim starać się chować przed nadmiernym promieniowaniem.

W ogólnej ocenie, altana ogrodowa to bardzo trwały wyrób, stawia opór czynnikom zewnętrznym, takim jak wiatr czy intensywne opady, jest też odporna na uszkodzenia mechaniczne i dobrze komponuje się z większością artykułów ogrodowych - to zdecydowanie wartość dodana w każdym ogrodzie.

Ocena: 5.0

Komentarze