Agregat malarski - jaki wybrać?

Agregat malarskiAgregaty malarskie znacznie usprawniają pokrywanie różnych powierzchni farbą. Stają się wręcz niezbędne, gdy mamy do pomalowania spory areał. Jaki agregat malarski kupić?

Zależy to przede wszystkim od naszych potrzeb. W niniejszym tekście przyjrzymy się nieco bliżej tym urządzeniom.

Co to jest agregat malarski?

W prostych słowach, agregaty malarskie to urządzenia służące do malowania różnego typu powierzchni metodą natryskową. Również ich działanie nie jest zbyt skomplikowane - wlana do zbiornika farba jest przekazywana dalej i nakładana na malowaną powierzchnię przy użyciu specjalnego pistoletu. Agregat tego typu działa bardzo sprawnie i znacznie ułatwia cały proces. Nierzadko zastosowanie takiego urządzenia jest też jedynym sposobem na skuteczne pomalowanie chropowatych lub nierównych powierzchni. Trzeba jednak pamiętać, że nie sprawdzają się przy malowaniu precyzyjnym. Agregaty malarskie mogą być napędzane silnikami elektrycznymi lub spalinowymi.

Na jakiego producenta agregatów malarskich warto się zdecydować?

Na polskim rynku uznaniem i popularnością cieszą się solidne firmy jak Wagner, Graco czy Bosch. Bardzo dobre urządzenia można też znaleźć w ofercie firm Dedra lub Black&Decker. Ceny tego rodzaju sprzętu są dość mocno zróżnicowane i wahają się od około 3 do nawet 30 tysięcy złotych, zależnie od parametrów danego modelu. Niezawodne agregaty malarskie w konkurencyjnych cenach dostępne są w wielu sklepach (np. https://bmbtechnologie.pl/kategoria-produktu/agregaty-malarskie), warto sprawdzić ofertę i upewnić się z jakim producentem mamy do czynienia. Odpowiednio dobrany sprzęt to gwarancja niezawodnego działania przez wiele lat.

Ważne parametry agregatów malarskich

Podczas wybierania agregatu malarskiego trzeba mieć na uwadze kilka cech tych urządzeń. Oto one:

Metoda napędzania

Zasadniczo wyróżnia się pod tym względem dwa rodzaje agregatów malarskich - membranowe i tłokowe. W tych pierwszych farba jest rozprowadzana dzięki wprawianiu w ruch elastycznej membrany. Urządzenia tego typu sprawdzają się głównie przy pojedynczych zastosowaniach w domu.Są bowiem nieprzesadnie wydajne i nie zasysają zbyt efektywnie farby.

Jeśli zaś planujemy częstsze korzystanie z agregatu, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie ten napędzany tłokowo. Praca przekazujących farbę tłoków jest w nich zazwyczaj sterowana komputerowo. Cechują się znacznie lepszą wydajnością i mogą być bardzo szeroko stosowane - niektóre modele nadają się nawet do rozprowadzania masy szpachlowej.

Wydajność i ciśnienie pracy

Od wydajności i ciśnienia pracy agregatu uzależniony jest obsługiwany przezeń rodzaj farby. Lekkie i rzadkie farby olejne można z powodzeniem rozprowadzać urządzeniami o wydajności 0,7 do 1,25 litra na minutę i ciśnieniu rzędu 100 do 200 barów. Z lateksowymi, akrylowymi czy emulsyjnymi bez problemu poradzi sobie agregat o wydajności 1,25 do 1,8 l/min i ciśnieniu 200 - 230 b.

Bardziej wymagające są natomiast farby elewacyjne - potrzebują wydajności około 3 l/min. i ciśnienia sięgającego 230 b. W najmocniejszy sprzęt trzeba się zaopatrzyć, jeśli planujemy rozprowadzanie szpachli akrylowych, farb przeciwpożarowych i ciężkich farb antykorozyjnych - 5 l/min i przynajmniej 230 b.

Dysze

Również wielkość dyszy agregatu ma wpływ na rodzaj farby, jaką można nimi rozprowadzać. Te o najmniejszym przekroju - 0,009" do 0,013" - obsługują farby poliuretanowe, chlorokauczukowe i poliwinylowe. Przekrój 0,015" jest odpowiedni do farb olejnych, a 0,017" do gruntowych i akrylowych. Do farb lateksowych powinno się wybierać dysze o wielkości 0,021", epoksydowe zaś współpracują z dyszami o przekroju przynajmniej 0,025". Natomiast ciężkie farby antykorozyjne, szpachle akrylowe oraz farby przeciwpożarowe (pęczniejące) wymagają dysz o rozmiarze przynajmniej 0,043"

Oprócz przekroju dysz, ważnym ich parametrem jest też kąt natrysku. Podaję się go dla oddalenia od powierzchni równym 25 cm i stosowania zgodnie z przeznaczeniem. Pięciokrotne pomnożenie tego kąta daje wielkość pasa natrysku. Zarówno średnica, jak i kąt natrysku dyszy jest podawana za pomocą jednego, trzycyfrowego numeru. Jeśli więc natrafimy na przykład na oznaczenie 515, będzie to oznaczało, że kąt natrysku dyszy wynosi 50°, a średnica dyszy 0,015". Trzeba jednak pamiętać, że nie można dowolnie zmieniać dysz w danym agregacie. Jeśli zastosujemy większą niż standardowa, musimy liczyć się z możliwością uszkodzenia pompy.

Kiedy zdecydować się na agregat malarsko-szpachlarski?

Odpowiedź jest dość prosta - gdy chcemy wykonywać zarówno prace malarskie, jak i szpachlarskie przy użyciu jednego urządzenia. Trzeba przy tym pamiętać, że z racji gęstości i lepkości szpachli potrzebna będzie maszyna o dużej mocy i wydajności (odpowiednio minimum 1,65 kW i 4 l/min). Przekłada się to na cenę takich urządzeń, która może przekraczać 20 tys. złotych. Jest to więc przede wszystkim rozwiązanie dla firm zajmujących się profesjonalnymi pracami malarskimi i wykończeniowymi.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego agregatu malarskiego może być dość problematyczny. Zanim zdecydujemy się na to urządzenie, musimy wiedzieć, z jakim rodzajem farby będziemy pracować oraz czy będziemy z niego często korzystać. Nie ma bowiem sensu inwestować w bardzo wydajny agregat, jeśli skorzystamy z niego raz w roku do pomalowania jednego pokoju. Choć sprzęt tego typu nie należy do najtańszych, pozwala zaoszczędzić sporo czasu, dzięki czemu inwestycja szybko może się zwrócić.

Ocena: 5.0

Komentarze